fbpx

Chałki jogurtowe

Chałka jogurtowa

Składniki:

Wszystkie poniższe składniki powinny być o temperaturze pokojowej.

  • 320 gramów mąki pszennej
  • 12 gramów drożdży świeżych
  • 2 jajka
  • 3 łyżki stołowe cukru kryształ
  • 150 ml jogurtu greckiego
  • 20 ml mleka

Przygotowanie:

Tym razem zacznijmy od przygotowania zaczynu i tak: do małego naczynia dajemy łyżkę cukru i rozdrobnione drożdże, to ucieramy do powstania płynu potem dodajemy mleko, mieszamy i dodajemy 2-3 łyżki mąki. Zaczyn nie powinien być gesty. Odstawiamy na bok, po 5-7 minutach powinny pojawić się pecherzyki świadczące o jakości drożdży. Jeżeli zaczyn nie rośnie to oznacza że drożdże są nie świeże.

Do misy robota wbijamy jedno jajko całe i z drugiego jajka tylko białko. Żółtko pozostawiamy do smarowania chatek przed pieczeniem. Dodajemy jogurt i cukier i szczyptę soli, łączymy te składniki na jednolita masę potem dodajemy zaczyn i stopniowo mąkę. Po uzyskaniu jednolitej masy dodajemy masło pokrojone w małe kawałki. Wyrabiamy ciasto jeszcze przez chwilę. Następnie przekładamy ciasto do szklanego naczynia natłuszczonego i przykrywamy folią spożywcza. Odstawiamy do podwojenia objętości na 40-60 minut.

Ciasto wyjmujemy z naczynia na blat lub na stolnicę, dzielimy na 8 części każda około 70 gramów. Formujemy walki o długości mniej więcej 40 cm i zaplatamy warkocze.

Gotowe plecionki układamy w foremce wyłożonej pergaminem i wierzch smarujemy roztrzepanym żółtkiem. Odstawiamy raz jeszcze do wyrośnięcia. Pieczemy w uprzednio nagrzanym piekarniku do temperatury 180 stopni Celsjusza około 20-25 minut. Ja zaplątałam warkocze z dwóch wałeczków i zaplatałam z czterech końców, jak na zdjęciu poniżej.

Warkocz chałka jogurtowa

Przepis na chałkę jogurtową

scroll to top