fbpx

Gnocchi (kopytka)

Gnocchi

Składniki:

  • 500 gramów ziemniaków w czerwonej łupinie
  • 150 gramów mąki pszennej
  • 1 jajko
  • sól

Przygotowanie:

Wybieramy ziemniaki mniej więcej tej samej wielkości, płuczemy w zimnej wodzie, żeby usunąć pozostałości ziemi. Nie obieramy, wkładamy do garnka. Zalewamy zimną wodą i solimy. Na średnim ogniu gotujemy od momentu zagotowania przez 30-40 minut w zależności od wielkości ziemniaków. Po ugotowaniu odcedzamy wodę. Lekko przestudzamy i obieramy z łupiny.

Stawiamy w naczyniu wodę do gotowania gnocchi, a następnie ją solimy. Na stolnicę przepuszczamy dość ciepłe ziemniaki przez praskę. Na ziemniaki przesiewamy mąkę i dodajemy jajko. Wyrabiamy dość szybko do połączenia składników.

Z ciasta formujemy wałeczki na grubość około 1 cm. Kroimy na długość około 7 milimetrów. Pokrojone kopytka obsypujemy mąką, żeby się nie sklejały. Mniej więcej połowę ciasta pokrojonego na gnocchi wrzucamy na gotującą się wodę. Natychmiast po wrzuceniu mieszamy drewnianą łyżką, żeby gnocchi nie przywarły do dna naczynia. Jak tylko wypłynął na powierzchnię wyjmujemy łyżką cedzakową.

Ugotowane gnocchi natychmiast podajemy do konsumpcji, omaszczone tłuszczem z dodatkiem podsmażonego boczku lub polane sosem pomidorowym.

 

scroll to top